Представям ви едно изпитано и почти безотказно средство за запознаване с числата и събиране без преминаване. Това е математиката на точки или математика с докосване.
Вярно, че всеки от нас, когато запознава децата с някое число, рисува точки, ябълки, круши и др. предмети, но тук иде реч за малко по-особено приложение на точките - те са върху самите цифри.
Самата аз се отнасях доста снизходително към този метод, не можех да си представя, че нещо толкова елементарно, като числата от 1 до 10 не се разбира от учениците и не се знае. Оказа се, че има доста дечица, които поради различни причини - неглижираност, специални образователни потребности и пр,. не знаят числата, затрудняват се да броят, не могат да съотнесат съответната цифра към количественото й изражение, за смятане пък да не говорим. Така, тези деца остават изолирани от това, което правят учениците в час, обезсърчават се и губят всякакъв интерес към ученето.
Математиката на точки им позволява да се "върнат" отново в час и пълноценно да работят, като в същото време се създават нови умения, изгражда се чувство за числовата редица и образуването на числата, въобще отваря се вратата към логиката в математиката.
Тази идея отново видях в Pinterest, а ето и как се получават нещата при мен.
Първо запознавам детето с точките и цифрите, в зависимост от случая, мога да дам 1, 3 или 5 цифри. /Детето често е толкова ентусиазирано, че иска да да се запознае и с другите цифри веднага. При представянето на цифрите от 6 до 10 може да има и друго подреждане на точките, което показва удвояването на събираемите, но за този ранен етап, аз не го предпочитам, особено при деца с проблеми.
После, можем да поиграем така:
или направо преминаваме към тази игра,
за да стигнем до решаването на задачи.
Целта е накрая детето да може да прецени кое число е по-голямо и от него да започне броенето, като не брои точките му, а само да го произнесе и да продължи броенето с точките на другото число. /казва 4 и брои 5, 6/
Няма коментари:
Публикуване на коментар