Започнахме с коледното настроение две седмици по рано. Направих календар, по който отброявахме дните до Коледа като в същото време имахме и задача, която трябваше да изпълним за деня.
Ето и някои от задачките:
- да си направим картичка
- да нарисуваме зимна картина
-да напишем съчинение за Коледа
- да направим експеримент, чрез който да установим защо животните не усещат студа през зимата./ ръкавица, маргарин и леген вода с лед/
- познай думата само по обясненията на другарчето ти.
- да направим хранилка за птиците / от руло тоалетна хартия и семена/
- да се проврем през обръч, на който са закачени звънчета, без да звъннат.
- всички да носим коледни шапки
- да си направим коледна снимка
- да направим обща елха
Времето за тези задачи беше откраднато от часовете и междучасията, някои от темите ми бяха добре дошли, защото чудесно се съчетаваха с темите от разпределението.
Децата с нетърпение очакваха новата задача и определено се радваха на предизвикателствата.
За самото тържество бяхме подготвили три песнички и драматизация на "Срещу Нова година" от Ран Босилек, с които поздравихме родителите.
После следваха забавленията и игрите.
Първа игра - да се открият думите - децата бяха разделени на два отбора и целта беше да се открият възможно най-много думи. Тази идея видях от блога на Антоанета Миланова, само че при нея играта беше под формата на презентация, а аз направих табла с разбъркани думи и букви.
Следващата задача беше въдхновена от помагалото ни по ЗИП МАтематика - да се довърши редицата.
Предпоследната задача беше най-интересна и емоционална за децата. Разделих ги на три отбора. Всеки отбор трябваше да си направи снежен човек. Отделните части за снежния човек трябваше да се "спечелят" със зарче. Зарчето направих аз от картон като вместо точки, нарисувах съответните части на снежния човек. Ако един отбор спечели част, която вече си има, то нищо не се добавя към снежния му човек. Печели отборът, който пръв събере всички части.
Последната игра, както и предишната, отново са вдъхновени от Pinterest, всяка ръкавичка да си намери другарчето, на едната е написано число, а на другата то е представено като десетици и единици.